ODM2024 banner 2

MEJOW Racice 3Račická Labe Arena hostila juniorské mistrovství Evropy v dálkovém plavání. Na umělém kanálu byly v jednotlivých věkových kategoriích na programu individuální závody na 5, 7.5 a 10 kilometrů. Na pětikilometrové trati se představili plavci a plavkyně ve věku 14-15 let a na prostřední ze všech tratí věková kategorie 16-17 let a na nejstarší plavce ve věku 18-19 let závod na 10 kilometrů. Nejlepším z českých reprezentantů byl David Ludvík na trati 7.5 km, který skončil na 11. místě. Nejúspěšnější zemí bylo Maďarsko se ziskem sedmi medailí.

Program otevřel závod dívek na 5 kilometrů, v němž zvítězila Mira Szimsaková z Maďarska. Dramatický souboj se odehrál o druhé a třetí místo. O držitelkách stříbra pro Britku Ellu Dysonovou a bronz pro Marlene Blankeovou z Německa se rozhodlo až po pečlivém prozkoumání cílové kamery. Dvě české reprezentantky skončily ve třetí desítce, Denisa Bartošová na 26. místě a Kateřina Červenková o příčku za ní. Třetí z Češek Veronika Seidlová doplavala na 32. pozici.

V chlapecké závodě nebyly rozdíly v cíli až tak těsné, aby musela pořadí určit cílová kamera. I tak ale ti nejlepší bojovali o medaile až do posledních metrů.  Juniorským mistrem Evropy se stal Němec Linus Schwedler před Pasqualem Giordanem z Itálie a Maďarem Laszlo Galiczem. Dvojice českých závodníků doplavala na začátku třetí desítky, když Tomáš Chocholatý dohmátl na 20. a Tomáš Reissmüller na 22. místě.

Dívky ve věku 16-17 let předvedly na trati 7.5 kilometrů velmi rychlý závod. V ideálním počasí s jen nepatrným větrem byla v cíli s výrazným náskokem jedné minuty první Španělka Maria Claro, která se svým soupeřkám začala vzdalovat zhruba v polovině závodu. Stříbro putuje do Maďarska zásluhou Vivien Baloghové a bronz získala pro Francii Madelon Catteauová. Češky byly vidět přece jen více než na kratší trati, když Lucie Zubalíková doplavala na 14. pozici a Julii Pleskotové patří 21. příčka.

7.5 kilometru chlapců mělo vyrovnaný průběh, když se v čele držela velmi početná a silná skupina s českým plavcem Davidem Ludvíkem. V předposledním kole se ale vpředu oddělila desítka plavců, kteří bojovali v závěrečném kole o medaile. Zlatou získal Rus Aleksandr Stěpanov, stříbro David Betlehem z Maďarska a bronz Španěl Pol Yagues. David Ludvík si za svůj výborný výkon nakonec zasloužil velmi pěkné 11. místo. Maxim Suk skončil 31. a Tadeáš Neliba 36.

Starší junioři a juniorky ve věku 18-19 let bojovali o medaile na trati 10 kilometrů. Velkou favoritku měl závod juniorek ve Francouzce Océane Cassignolové, která byla před dvěma lety členkou zlaté štafety na světovém šampionátu dospělých, a svou roli bezesporu potvrdila. Celou dobu si hlídala čelo závodu, ve finiši pak byla ze všech nejsilnější a zlato vybojovala v čase 2:01:28.3. Stříbro získala Němka Lea Boyová a po velkém boji obsadila bronzovou pozici Ruska Sorokinová. Na startu byly také tři české závodnice. Nejlépe z nich zaplavala Veronika Petřeková, která skončila na 15. pozici. Do první dvacítky se vešla ještě Pavlína Soukupová, která obsadila 20. pozici, a tři místa za ní doplavala Lucie Šebestová.

V závodě juniorů bylo startovní pole podstatně vyrovnanější. Zlato pro sebe nakonec s těsným náskokem 1.2 sekundy urval Brit Nathan Hughes. O dalších pozicích rozhodovala až cílová fotografie. Stříbro vybojoval Maďar David Huszti a třetí skončil o pouhé tři desetiny další maďarský závodník Peter Galicz. Dlouho to vypadalo, že ze tří českých závodníků vybojuje nejlepší umístění Vojislav Štěrba. Ten ale schytal několik kopanců a závod nakonec vzdal. Nejlépe se tak umístil Martin Straka, který skončil 23., Jakub Kačerovský obsadil 29. pozici.

Závěr šampionátu obstaraly závody smíšených štafet na 4x 1 250 metrů. V mladší kategorii si pro zlaté medaile doplavala čtveřice z Maďarska před Ruskem a Německem. Český tým, za který plavali Denisa Bartošová, Tadeáš Neliba, Tomáš Chocholatý a Kateřina Červenková, obsadil 8. místo. Mistry Evropy ve starší juniorské kategorii se stali mladí Italové, kteří za sebou nechali štafety Německa a Francie. Kvarteto v českých barvách Lucie Zubalíková, Martin Straka, Veronika Petřeková a David Ludvík bere stejně jako v mladší kategorii osmou příčku.

Pořadí národů ovládlo s výrazným náskokem Maďarsko, které dohromady nasbíralo 7 medailí, z toho dvě zlaté. Druhá příčka patří Německu a třetí Rusku. Česká republika skončila na 9. místě.